Czym są media społecznościowe?

Czy ktoś wyobraża sobie nasze życie bez mediów społecznościowych? Być może pewna część osób starszych…. Dla wszystkich pozostałych social media to integralna część współczesnej rzeczywistości, ponieważ jest to element naszych czasów. Jak to się stało, że to zjawisko tak bardzo wryło się w nasze życie? Które z mediów społecznościowych są najpopularniejsze?

Co to są social media?

Według Wikipedii media społecznościowe to: „określenie odnoszące się do ogólnie pojętego korzystania z internetowych i mobilnych technologii, by przekształcić komunikację w interaktywny dialog”. Bardzo ważna jest ich interaktywność i wiele opcji działania. Opcje te wykraczają daleko poza możliwość porozumiewania się. Dają one możliwość działania na wielu płaszczyznach, np. biznesowych.

Prehistoria i historia

Co prawda pierwszym programem komputerowym, który uważa się za protoplastę komunikatorów był CBBS z 1978. Jednak to dopiero powstanie stron www i wejście Internetu pod strzechy sprawiło, że komunikacja między ludźmi nabrała nowego wymiaru. W 1995 roku powstał portal Classmates.com, który skupiał szkolnych znajomych i stał się inspiracją dla polskiej szaszej-klasy.pl. Kilka lat  później powstały serwisy SixDegress.com i Blogger, który przetrwał do dziś.

LinkedIn i MySpace

W 2002 roku powstał serwis LinkedIn. W zamyśle był on stworzony do kontaktów biznesowych i takim z sukcesem pozostał do dziś. Serwis jest przydatny wielu osobom na różnym etapie działalności, zarówno z dużych, jak i małych firm. Aktualnie LinkedIn skupia ponad 600 milionów użytkowników na całym świecie. W 2003 roku powstał Myspace, który przez kilka pierwszych lat istnienia był bardzo ważnym graczem na rynku. Umożliwiał tworzenie własnych galerii i profili muzycznych.

Facebook

W 2004 roku wystartował serwis Facebook. Na początku mogli z niego korzystać tylko studenci Harvardu. Jednak bardzo szybko przekształcił się on w serwis ogólnoświatowy i obecnie skupia prawie 2,5 miliarda użytkowników. Hegemonia i popularność Facebooka wynika z wielu czynników. Najważniejszy z nich to mnogość zastosowań. Serwisu używa się zarówno do celów prywatnych i towarzyskich, jak i marketingowych i biznesowych.

YouTube i Twitter

Serwis do publikacji filmów, YouTube pojawił się na rynku w 2005 roku. W bardzo krótkim czasie zdobył on ogromną popularność. Musiało się tak stać, po prostu w Internecie brakowało takiego narzędzia. Rozwój środków technicznych, szczególnie smartfonów spowodował ogromny wzrost aktywnych użytkowników i publikowanych filmów. Obecnie serwis posiada 1,5 miliarda zalogowanych użytkowników i drugie tyle oglądających filmy. Z kolei Twitter to mikroblog, na którym można publikować krótkie komentarze. Jest bardzo chętnie używany przez ludzi ze świata polityki i showbiznesu, a liczba użytkowników wynosi obecnie ponad 130 milionów.

Instagram

Ostatnim z omawianych dziś serwisów jest Instagram. Powstał w 2010 roku i zajmuje się hostingiem zdjęć. Serwis jest świetnym uzupełnieniem innych mediów społecznościowych i w 2018 przekroczył już 1 miliard użytkowników. Warto wspomnieć, że większość najważniejszych mediów społecznościowych przenika się wzajemnie i uzupełnia, co jeszcze bardziej zwiększa ich popularność.

[Głosów:5    Średnia:5/5]

Jedna myśl o “Czym są media społecznościowe?

  1. sociala Odpowiedz

    Najlepsza definicja mówi, że to media do komunikacji między społecznej.
    Więcej nie trzeba dodawać, a czym są to wie każdy – wystarczy wymienić takie rzeczy jak Facebook, Instagram, Pinterest, YouTube, TikTok i inne …cała masa tego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *